Podporovat vztah dětí k přírodě je jistě chvályhodné, ovšem důležité také je, aby vaše ratolesti porozuměly bližším souvislostem z tohoto oboru a také měly možnost poznávat zvířata osobně, nejen na papíře v učebnicích nebo na Internetu na fotkách a videích. Něco jiného je sledovat klokana na obrazovce a docela odlišný zážitek je dotknout se jej, pohladit nebo nakrmit, je-li ta možnost. Kdy jste s dětmi byli naposledy v zoologické zahradě nebo v zooparku?
Proč brát děti do ZOO pravidelně
Kontakt s přírodou – kontakt s přírodou můžeme mít třeba i na skládce odpadků, je tu zemina, proudí tu vzduch, tu a tam se najde i nějaká rostlinka. Na tomto absurdním příkladu vám chceme naznačit, že přece jen by bylo lepší chodit častěji do parku, do lesa, a ve městech alespoň do botanických zahrad. A v ZOO se navíc děti setkají s druhy zvířat, která běžně v přírodě nepotkají.
Energie – děti touží mít doma zvířátko, protože jsou to živí tvorové, produkují energii a ta nás také uspokojuje a nabíjí. V lidské přirozenosti je být nablízku něčemu živému, a kdo se tomuto přirozenému projevu vyhýbá a brání, bývá psychicky nemocný. V zoologických zahradách je spousta energie, je to tam zkrátka „cítit ve vzduchu“.
Empatie – kontakt se zvířátky podporuje v dětech soucit a empatii, a s těmito vlastnostmi pak děti dospívají a také později hledají partnera pro založení rodiny. Je velmi pravděpodobné, že lidé s pozitivním vztahem ke zvířatům budou mít i pozitivní vztahy s dětmi i s dalšími dospělými.
Přirozený způsob projevu – na zvířatech je krásně patrné, jak se chovají zcela přirozeně – nic nekamuflují ani neskrývají a ani by nemohla lhát, jak je to typické pro většinu lidí. Pozorováním zvířátek v ZOO i my dospělí zjišťujeme, jak si vlastně mnohdy komplikujeme život, a že ke spokojenosti by nám mohlo stačit mnohem méně.