Tedy ne doslova. Bazén si nevyčistíte bez použití nějaké žíraviny tak, že tam naházíte balvany od cesty. Ale spíše tím, že si pořídíte nějaký pískový filtr. Písek má totiž velmi dobrou vlastnost čistit cokoliv, co teče. Horský potok budiž příkladem, že ani ta nejstarší řeka nemůže být špinavá, pokud a) dostatečně teče a za b) je tam dostatek kamení, štěrku a písku, o které se nečistoty zachytávají. Přesně proto jsou kamínky na štěrkovém přírodním koupališti tak kluzké a slizké, zachycují se za ně totiž nečistoty, které se ve stálé či tekoucí vodě běžně vyskytují. Samozřejmě, nejde o nic „toxického“. To zelené na kamenech, po čem klouže vaše noha, není nic jiného než jen kupa řas. Důležité je, že přesně tohle ve vašem bazénu nebude – tedy alespoň v části, ve které se koupete.
Kdo by se nechtěl koupat v čistém
Je to sen všech. Pokud máte bazén, tak obzvlášť oceníte, když si můžete skočit do krásně azurové vody. A ne do žádného akvárka. Pokud vám ale vyhovuje spíše zelená voda a nějaký ten list, tak proti gustu žádný dišputát. Pískové filtry využívají jedinečné vlastnosti, kdy se nečistoty zachytávají o hrany kamínků a kamenů a jsou tak ideálním „přírodním filtrem“. Není třeba ani žádné jiné látky, ovšem vždycky můžete do bazénu vyklopit nějaké to kilo chloru, abyste měli skutečně ten pocit chráněného zdraví. Sice se není čeho bát, ale víme, že někteří lidé jsou zkrátka takoví, od přírody.
Jak často se vůbec takové kameny mění?
Jestli si myslíte, že budete muset vozit „čerstvé“ kameny každý týden, tak vás určitě příjemně potěšíme – doporučuje se měnit písek jednou za čtyři či tři roky. Časem se totiž ostré hrany kamenů „otupí“ protékající vodou. vám rozšíří vaše znalosti ještě o nějaké ty fakta, abyste byli skutečně informování o této jedinečné možnosti, která je navíc šetrná k vám i k přírodě okolo.