Když se někdo poprvé připojí na internet, obvykle touží poznat, co mu tento nabízí, a zároveň doposud nemá zrovna dokonalé povědomí o tom, jaká rizika tu na něj mohou číhat. A proto se takový začátečník nejednou nechá na něco nachytat a doplatí na to. Třeba klikne na nějaký ten odkaz, za kterým je skryto nebezpečí, třeba uvěří nějakým těm fake news, nechá se přimět nějakým podvodníkem k něčemu, co mu neprospěje a podobně.
Ovšem to není pochopitelně jenom záležitostí nějakých těch začátečníků. Poškozeni mohou být na internetu klidně i jeho dlouholetí a zkušení uživatelé. Protože se zdokonaluje nejen internet a ti, kdo ho využívají, ale i ti, kdo se ho snaží zneužít k nekalým činnostem. A někdy tak naletí i ten nejlepší a nejopatrnější uživatel.
Je to sice smutné konstatování, ale tak už to prostě chodí. A nezbývá nám nic jiného, než na to být připraveni, než být na síti neustále ve střehu. Abychom odhalili to, co nám může škodit, a vyhnuli se tomu dřív, než dojde ke škodám.
A dá se rizikům internetu vyhnout? Velice často ano. Protože spousta nekalých živlů využívá stále tytéž metody a nápady. A tak se třeba ví, že přijde-li nám informace o milionové výhře, žádost o pomoc s převodem peněz od nějakého exotického mocnáře, nabídka výnosných investic v Nigérii a podobně, je to podvrh, který nás má naopak ožebračit.
Také na seznamkách a sociálních sítích není vždy ten, kdo tu je, tím, za koho se vydává, je třeba dávat si pozor na podvržené falešné stránky bank, je záhodno ignorovat jiné záležitosti související třeba s phishingem. Protože z těch pro nás nikdy nic dobrého nevzejde.
Je tu třeba ignorovat podezřele výhodné obchodní nabídky, je třeba ignorovat zřejmě nesplnitelné sliby, které nám tu někdo může dát…
Prostě je třeba u internetu přemýšlet. Abychom se vyhnuli problémům, jimž se vyhnout dá.