Socialismus se v naší zemi projevoval mnoha způsoby a jedním z nich byl i nedostatek pracovních sil. Tímto tématem se zabývá i film „Já to tedy beru, šéfe“, v němž se objeví citát, že: „spíše seženete deset sudů laku, než jednoho lakýrníka“. Toto se mohlo odrazit i na tom, jestliže jste nutně potřebovali nainstalovat v domě další elektrické zásuvky a připojit je do stávajících zásuvkových okruhů. A tak si lidé vypomáhali buď melouchy, anebo se do toho pustili sami bez potřebné kvalifikace. Opatřili si elektrické vodiče a zásuvkové moduly a pustili se do práce. Před tímto postupem ale důrazně varujeme, i když se zdá, že jde o jednoduchou pracovní aktivitu. Můžete se tu totiž dopustit několika zásadních chyb, které mohou způsobit smrtelný úraz nebo požár:
Zvolíte nevhodný průřez vodičů – elektrikáři dodržují při instalaci zásuvek bezpečnostní předpisy a osazují je patřičným průřezem vodičů. Jestliže je vodič příliš tenký, může to vést k jeho přetěžování a přehřívání při provozu elektrických spotřebičů a k následnému zkratu a požáru.
Instalujete zásuvky do špatného místa – kvalifikovaný elektrikář z Prahy 9 Technologie budov dobře ví, kam zásuvky patří a kam ne. Například je zakázáno umístit je příliš blízko vodního zdroje, což bývají případy kuchyní a koupelen.
Nedotáhnete šrouby ve svorkách – špatně dotažené šrouby ve svorkách mohou vyvolat elektrický oblouk a ten pak zapálí hořlavé předměty v jeho blízkosti.
Zapomenete na vypnutí jističe – i toto se může stát, například v situaci, kdy vám někdo zrovna zavolá na mobil a odvede vaši pozornost, načež zásuvkový okruh zůstane pod proudem. Pokud jsou v domě další lidé, například z rodiny, a vy jim o instalaci zásuvek a vypnutém jističi nic neřeknete, mohou se domnívat, že jistič vypadl, a tak jej nahodí. Proto je vhodné skříň s rozvaděčem uzamykat a brát si klíč k sobě, anebo tam alespoň pověsit informační cedulku.