Korespondenční semináře

Máte doma zvídavé dítko a výuka ve škole mu jde tzv. levou zadní? Rádi byste, aby vaše ratolest dělala i něco navíc než základní výuku ve škole, ale do dalšího prezenčního kroužku ho už zapisovat nechcete.

My vám jedno z řešení přinášíme v dnešním článku, který se věnuje korespondenčním seminářům. O co se jedná? Seminář probíhá formou korespondence mezi vaším dítětem a jeh organizátory, odtud vznikl jeho název.


Průběh semináře

Na začátku školního roku dostanete první zadání s příklady na dané téma (informatika, matematika, fyzika, ekologie, chemie). Na řešení bývá vždy zhruba měsíc. Vypracované úlohy zašlete zpátky, nově většina seminářů umožňují i nahrávání na jejich webové stránky.

Spolu s další sérií příkladů dostanete i opravené předchozí příklady včetně správného postupu. Výsledky se vám započítávají do výsledkové listiny.


Co tím získáte?

Vaše dítě má možnost se hravou formou naučit něco nad rámec základní osnovy ve škole. Zabaví se. Pro šikovné řešitele semináře často pořádají soustředění a tábory, kde se dítě potká se stejně zaměřenými vrstevníky, naučí se další nové věci a hlavně si užije spoustu zábavy – bývají zde promyšlené programy plné šifrovacích her, táboráků, nočních her apod.
Pro úplně nejlepší řešitele jsou mnohdy připravovány cné ceny v podobě deskových her, knížek, tabletů a hlavolamů.


Jaké semináře můžete řešit?

Mezi nejznámější semináře patří u nás ty, které jsou organizovány vysokými školami. Například na Masarykově univerzitě v Brně je veden matematický seminář Brkos, informatický KSI. Na Karlově univerzitě studenti vedou matematický seminář PRASE, fyzikální FYKOS. Zmíněné semináře jsou pro studenty středních škol. Úspěšní řešitelé maturitních ročníků jsou přijímáni na dané vysoké školy bez přijímacího řízení, je jim prominuto.

Pokud byste rádi i nějaký seminář pro dítě na druhém stupni základní školy, pak doporučujeme Pikomatz Karlovy univerzity nebo Komár, který je pod záštitou Masarykovy univerzity. Oba jsou matematického zaměření.