Žádný dům, mrakodrap, most, hala, stadion, věž, stožár a mnoho dalšího, by nevzniklo nebýt ocelové konstrukce z ocelových profilů. Hutní průmysl vyrábí několik druhů ocelových profilů a na celém světě jsou v podstatě stejné. Otevřené ocelové profily vznikají válcováním a uzavřené ocelové profily vznikají válcováním a podélným svařováním. Nejběžnějším otevřeným profilem je U profil. Bez tohohle profilu by opravdu nevznikla žádná ocelová konstrukce. Dalšími jsou L profil, ať už rovnoramenný nebo nerovnoramenný, I profil, HEA a HEB profily. A pak různé nesymetrické profily pro specifická použití.
Uzavřené profily jsou trubky, nebo pokud je profil hranatý, ať už čtvercový nebo obdélníkový, nazýváme tyto profily jekl. Jekl je vždy podélně svařovaný, protože se vyrábí buď ze svařované trubky, nebo přímo svařováním z ocelových plechů. Naproti tomu trubky mohou být buď svařované nebo bezešvé. Bezešvé trubky jsou odolnější na vnitřní tlaky. Všechny ocelové profily jsou svařitelné, protože svařování je nejpraktičtější, nejrychlejší a nejpevnější způsob, jak z nich vytvořit ocelovou konstrukci. Máte firmu na výrobu ocelových konstrukcí? Tak to musíte mít sklady plné ocelových profilů, různých tvarů a velikostí. Ocelové profily se dodávají převážně v délkách 6m a pak se dělí řezáním, ale výjimkou nejsou ani 12-ti metrové délky.
Ocelové profily dají konstrukci pevnost. Při správném nátěrovém systému vydrží opravdu dlouho a pokud přece jen dojde k demolici konstrukce, jsou profily jedním z materiálů, který lze stoprocentně recyklovat opětovným roztavením v pecích. Hutnictví bude mít stále o práci postaráno, protože ocel je základem všeho stavění. Bez ocelových profilů by se nepostavil dům, bez trubek by neměl dům přívody energie, vody a plynu. Rozhlídněte se venku kolem sebe a určitě nějaký profil uvidíte.